Jakość

Powinniśmy tutaj napisać że dbamy o jakość naszej kawy, ze uważnie Microcoff_logokontrolujemy wszystkie etapy produkcji i łańcucha dostaw itd. ale to jest raczej oczywiste. Na przestrzeni wielu lat pracy zgromadziliśmy pewien zasób wiedzy, którym dzielimy się z naszymi odbiorcami.  Wiedza dotycząca jakości kawy surowej jest rozległa. Kawa produkowana jest w wielu krajach, każdy z nich ma swoje standardy klasyfikacji, mimo pewnych prób ujednolicenia , nadal funkcjonuje gąszcz definicji, sposobów klasyfikowania i określania jakości.

Kilka przykładów. Brazylijskie oznaczenie Hard, nie oznacza twardości ziarna a jego charakterystykę smakową zaś gwatemalskie SHB = strictly hard bean oznacza wysokość n.p.m. na jakiej prowadzona jest plantacja. Indonezyjskie EK1 będące skrótem od holenderskiego Eerst Kwaliteit z czasów kolonialnych nadal funkcjonuje mimo wprowadzonej nowej klasyfikacji. Litery EP mogą oznaczać European Preparation czyli ziarno z mniejszą ilością dopuszczalnych defektów niż AP czyli American Prepartion ale EP może także oznaczać Extra Prime i określać wysokość n.p.m. na jakiej są plantacje. Wiadomo ze ziarno kawowe pozyskuje się metodą suchą lub mokrą ale dlaczego ziarno poddane obróbce mokrej „wet polished” ma inną charakterystykę smakową od kawy określanej „washed” czyli także pozyskiwanej w obróbce mokrej to wiedza mniej powszechna. Również znajomość takich zagadnień jak wpływ poszczególnych defektów ziarna kawowego na smak i aromat czy sposób liczenia defektów jest wiedzą istotną dla każdej palarni. Sporo błędów i nieporozumień spotykamy w naszej praktyce zawodowej także podczas przeprowadzania testów kawy czyli cuppingu, nawet w profesjonalnie przygotowanych laboratoriach producentów kawy.
W dostępnych źródłach jest spory bałagan, każdy może pisać i publikować w internecie swoje refleksje, opinie i oceny kawy, sporo jest „literatury pięknej” czyli kwiecistych opisów charakteryzujących smak i aromat podczas gdy ocena organoleptyczna ma swoje reguły i taką ocenę można zobiektywizować na potrzeby profesjonalnej pracy.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, wiemy sporo na temat surowego ziarna kawowego i chętnie się tą wiedzą dzielimy.